Mimari proje sunumlarında yeni trend: Sanal gerçeklik

Mimari proje sunumlarında yeni trend: Sanal gerçeklik
by

vr-modelleme-3d

@MineBertanYlmaz

İçinde bulunduğumuz ‘deneyim ekonomisi’ döneminde pazarlama teorisyenlerinin ve uygulayıcılarının odağına giren VR teknolojileri, mimari proje sunumlarında geleneksel yöntemlerin yerini almaya aday.
Gelişen rekabet koşulları ile birlikte değişime uğrayan müşteri istekleri, markaları rekabet avantajı kazanmak için yeni stratejiler geliştirmeye zorluyor. Pazarlama stratejileri, ürün ve hizmet satmaktan ziyade ‘müşteri deneyimi’ sağlamaya yönelik olacak şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Son dönemlerde hemen her alanda adından sıklıkla söz edilen sanal gerçeklik (VR) teknolojileri, rekabet avantajı sağlayacak deneyimler geliştirilmesinde potansiyel bir güce sahip. Sanal katılım, deneyimsel pazarlamanın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.

Dijital pazarlamanın geleneksel reklamlarla yarıştığı yeni atmosferde, sanal gerçeklik uygulamaları küresel markaların da ilgi alanına girerek yeni bir trend olarak kaşımıza çıkıyor. Geçmişte konforsuz ve kullanışsız simülatörlerden ibaret olan sanal gerçeklik cihazları, alanda yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile birlikte hızla gelişiyor. Teknolojinin olgunlaşmasıyla fiyatları makul seviyelere çekilen ve daha verimli çalışan sistemler piyasaya çıkıyor.

1968’de bugünkü kullanımına benzer formdaki ilk sanal gerçeklik gözlüğü olan “Demokles’in Kılıcı”nı (The Sword of Damocles) geliştiren Ivan Sutherland’ın aynı zamanda mimarlıkta kullanılan ve bilgisayar destekli tasarım uygulamaları alanında çığır açan ilk uygulama olan “SketchPad”i geliştirmesi, sanal gerçeklik ve mimarlık alanlarının birbiriyle nasıl özdeşleştiğini gösterir nitelikte.

Konut satışı ve pazarlamasında yeni dönem

Mimari proje sunumlarının temel gayesi, konut satın alacak müşterilere henüz fiziksel olarak inşa edilmemiş daireler hakkında olabildiğince fazla bilgiyi en ‘cezbedici’ şekilde iletmek. VR simülasyonları kişinin üç boyutlu bir alanın içine girmesini ve iç mekan tefrişleri ile dairenin büyüklüğü ve kullanılabilirliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Stereoskopik görüntü ile dairenin tavan yüksekliği, odaların büyüklükleri ve koridor genişlikleri gibi özellikleri kolaylıkla algılanabiliyor.

Maliyet ve rekabet avantajı

Sanal gerçekliğin mimari proje sunumlarında kullanılması ile inşaat şirketleri, metrekare maliyeti ortalama 1.400 TL olan örnek daireler inşa etmek veya pahalı maketler yaptırmak yerine, müşterilerini gerçeğine bire bir uygun olarak üretilmiş sanal dairelerin içinde gezdirebiliyorlar. Müşteriler projeyi deneyimlediğinde neyi isteyip istemediklerine daha net karar verebiliyorlar. Şirketler ise proje revizyonlarında zamandan tasarruf ediyorlar. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe bu tür çözümlere olan ihtiyaç artıyor. Sanal gerçeklik çözümleri Türkiye’de büyük ölçekte faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin odağına girmiş durumda.

VR teknolojilerini mimari uygulamaya adapte eden inşaat şirketleri, yeni pazarlama trendini yakalayarak ‘Endüstri 4.0’ olarak nitelendirilen yeni dönemde avantajlı konuma geçmeyi hedefliyorlar. Maliyet ve rekabet avantajı, mimarlık alanında sanal gerçekliğin kullanımının gerekliliğini ortaya koyuyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de sektörün ihtiyaçlarından yola çıkarak mimari projeleri sanal gerçeklik simülasyonlarına çeviren girişimler mevcut. Ancak projelerin yüksek görüntü kalitesiyle modifiye edilmesindeki zorluk ve üretim sürecinin iki aya varan uzun süreler alması sebebiyle bu tip uygulamalar iş akışına entegre edilebilmiş durumda değil. Ayrıca, proje sunumları için pahalı donanımlara ihtiyaç duyuluyor. Cihazların taşınmasındaki zorluk da teknolojinin satış ve pazarlama aktivitelerinde kullanımını neredeyse imkansız hale getiriyor.

-Alıntıdır-


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir